Skip to content ↓
Clandon C of E School

Clandon C of E School A caring community where all can THRIVE

    Our Federation Governors

    NEWLANDS CofE SCHOOL FEDERATION GOVERNING BODY

    APRIL 2021

    Name

    Term of office (years)

    Start date

    End date

    Type

    Committees

    Mr Joe Broadest
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Associate member
    Resources
    Mrs Lisa Brooks
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Staff
    Children and Learning
    Dr Jeni Colbourne
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation PCC Shere
    FGB VICE CHAIR Resources
    Mrs Julie Eves
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation PCC West Clandon
    FGB VICE CHAIR Children and Learning
    Rev Tim Heaney
    none
     
    none
    Foundation Ex Officio Shere
    Admissions
    Mr Amos Hill
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Associate member
    Resources
    Mrs Fiona McGowan
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation Diocese
    Admissions Safeguarding
    Mr Ken Mead
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Associate member
    Resources
    Ms Clare Mills
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Parent
    Children and Learning
    Mrs Helen Murray
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation Diocese
    Admissions Safeguarding
    Mrs Amy Nunn
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Local Authority
    Children and Learning Safeguarding
    Mrs Emma Palmer
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Parent
    Children and Learning
    Rev Barnaby Perkins
    none
     
    none
    Foundation Ex Officio Clandon
    Admissions Safeguarding
    Mrs Louise Tyrrell
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation PCC East Clandon
    Resources Safeguarding
    Mrs Vicky Voller
    none
     
    none
    Headteacher Ex Officio
    N/A
    Mrs Marsha Walton
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation Diocese
    FGB CHAIR Admissions
    Mrs Zoe Woods
    4
    20/4/21
    19/4/25
    Foundation PCC Shere
    Children and Learning

     

    CLANDON CHURCH OF ENGLAND PRIMARY SCHOOL - Governing Body prior to Federation

    Voluntary Aided School

    Composition of the Governing Body as on the Instrument of Government (12 governors), with one associate member.

     F = Foundation (Church of England).

    Committees: Children & Learning (CL),  Resources (R), Safeguarding (S)

    Updated February 2021

    Name

    Term of office (years)

    Start date

    End date

    Type

    FGB 2019-20  attendance

    Committees 2019-20  attendance

    Mr James Culmer
    4
    01/09/2017
    31/08/2021
    F (PCC-East Clandon)
    4/4              Chair
    R3/3  S3/3 CL3/3
    Mrs Julie Eves
    4
    03/11/2018
    02/11/2022
    F (PCC-West Clandon)
    4/4                Vice chair
    R3/3  CL3/3
    Mr Charles Lee
    4
    09/11/2017
    08/11/2021
    Parent
    3/4
    CL2/3
    Mrs Fiona McGowan
    4
    01/09/2019
    31/08/2023
    F (PCC-West Clandon)
    4/4
    S3/3
    Ms Clare Mills
    4
    15/10/2018
    14/10/2022
    Parent
    4/4
    CL3/3
    Mr Jonathan Murphy
    4
    14/03/2017
    13/03/2021
    Associate
    4/4
    R2/3
    Mrs Helen Murray
    4
    21/10/2017
    20/10/2021
    F (Diocese)
    4/4
    R3/3  CL2/3
    Rev Barnaby Perkins
    none
    03/12/2013
    none
    F ex-officio
    1/4
    R1/1  S3/3
    Mrs Louise Tyrrell
    4
    01/09/2018
    31/08/2022
    F (Diocese)
    4/4
    S3/3
    Mrs Victoria Voller
    none
    01/09/2019
    none
    Headteacher Ex-officio
    N/A
    N/A
    Vacancy
    4
     
     
    Staff
     
     
    Mr Joseph Broadest
    4
    20/10/2020
    19/10/2024
    F (Diocese)
     
     
    Vacancy
    4
     
     
    Local Authority